Blog

macbook jak powinno wygladac portfolio grafika

Jak powinno wyglądać portfolio grafika?

Portfolio to dla grafika swoista wizytówka. W drukowanej bądź elektronicznej formie świadczy o umiejętnościach projektanta. Jako, że portfolio w postaci strony internetowej jest znacznie powszechniejsze w użyciu, postanowiłem pokazać w tym artykule jakie cechy powinno posiadać dobrze wykonane portfolio grafika.


Projekty na pierwszym planie.

Nie oszukujmy się, osoba poszukująca grafika chce przede wszystkim poznać jego możliwości. Dlatego nie należy sprawy utrudniać i projektując własne portfolio powinniśmy starać się wyróżnić nasze projekty na stronie. Postaw sobie za cel, by osoba przeglądająca twoje portfolio musiała wykonać jak najmniej czynności by zobaczyć twoje prace. Zadbaj też o to, aby projekty prezentowały się atrakcyjnie, postaw na ciekawą prezentację, pokaż swój proces projektowy, szkice itd. Nie ograniczaj się do dwóch screenów wrzuconych na przypadkowe mockupy, dopracuj prezentację, tak by potencjalny klient “wkręcił się” w historię tworzenia danej realizacji.

Tylko najlepsze prace.

Niektórzy próbują pokazać swoje doświadczenie i wszechstronność za pomocą mnóstwa różnej jakości projektów zamieszczonych w portfolio, dlatego zadbaj o to, by na stronie pojawiły się wyłącznie najlepsze projekty. Wśród dziesiątek świetnych prac ta jedna beznadziejna może skutecznie zatrzeć dobre wrażenie.

Prostota to klucz.

Projektanci – chcąc pochwalić się kreatywnością – traktują często swoje portfolio jak szkicownik. Mnóstwo ilustracji, uciążliwa nawigacja i dziecięce historyjki. Być może ktoś na wejściu zachwyci się cudowną, kolorową scenerią twojego portfolio, ale wydaje mi się, że cała reszta zamknie stronę, jeszcze zanim ta załaduje się w całości.

Portfolio grafika to nie miejsce na eksperymenty, więc lepiej zadbaj o przejrzystą nawigację, subtelne animacje i czytelne treści. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wzbogacić stronę o ciekawe animacje czy efekty, należy jednak pamiętać, aby zachować w tym umiar.

Możesz poprosić kilku znajomych by przejrzeli twoją stronę i ocenili:

  • czy łatwo poruszać się po stronie
  • czy projekty są dobrze wyeksponowane
  • czy dane kontaktowe są łatwo dostępne

Otrzymany feedback wykorzystaj do tego, by popracować nad elementami, które kuleją.

Pamiętaj o użytkownikach mobilnych.

W dzisiejszych czasach strona responsywna to obowiązek. Powszechność smartfonów i tabletów sprawia, że Google przychylniej patrzy na strony dostosowane do urządzeń mobilnych i umieszcza je wyżej w wynikach wyszukiwania. Warto poświęcić czas na zaprojektowanie widoków dla urządzeń z mniejszymi ekranami, by już na starcie nie zostać w tyle za konkurencją.

Pochwal się dobrymi opiniami.

Po ukończeniu prac nad projektem warto poprosić klienta o sformułowanie krótkiej opinii nt. współpracy z nami. Jest to dobra praktyka, która daje nam później możliwość podzielenia się na stronie pozytywnym odzewem od naszych klientów. Budujemy w ten sposób zaufanie i sprawiamy lepsze wrażenie na osobach, które przeglądają naszą stronę, a portfolio grafika, który może poszczycić się grupą zadowolonych klientów wygląda bardziej wiarygodnie.

Portfolio to wizytówka projektanta, dlatego warto nad nim popracować, tak by przynosiło nam korzyści. Wdrażając wyżej wymienione sposoby zwiększamy swoje szanse na to, aby nasza strona spełniała swoje zadanie. Jeśli masz jakieś inne wskazówki pomocne przy tworzeniu portfolio grafika koniecznie podziel się nimi w komentarzu.

Co-owner Colorpeak Studio.