Blog

pieniadze 6 sposobow na dochod pasywny

6 sposobów na dochód pasywny, czyli zarabianie bez wysiłku

Nie, nie jest to tekst o magicznym zarabianiu dziesiątek tysięcy zł na klikaniu w internecie czy innych “wspaniałych” metodach dorobienia się fortuny. Jeżeli jednak jesteś grafikiem, fotografem lub masz własnego bloga to jest to dobra okazja do zarobienia dodatkowych paru groszy. Dlatego też dziś przedstawię kilka sposobów na dochód pasywny, czyli właśnie zarabianie bez stałego zaangażowania pracy.


Czym właściwie jest dochód pasywny?

Wyobraź sobie, że napisałeś książkę, którą później z sukcesem sprzedajesz. To jest właśnie dochód pasywny – raz wykonujesz jakąś pracę, a później możesz cieszyć się zyskami przez długie lata. Oczywiście sposobów na taki zarobek jest całe mnóstwo, ja natomiast skupię się na metodach, które z powodzeniem możesz wdrożyć w sytuacji gdy prowadzisz jakiegoś bloga lub jesteś grafikiem czy fotografem.

1. Sprzedaż layoutów, ikon, fontów, itp.

Zaczniemy od metod przeznaczonych wyłącznie dla designerów. Jak zapewne zdajecie sobie sprawę, właściwie wszystkie elementy graficzne począwszy od layoutów stron internetowych przez paczki ikon, kończąc na mockupach można sprzedawać. Służą do tego specjalne portale takie jak envato, ale nic nie stoi na przeszkodzie by samemu zająć się sprzedażą (pamiętając o konieczności założenia działalności gospodarczej). Oczywiście z ofertą swoich produktów trzeba się przebić, bo rynek jest mocno zapełniony podobnymi projektami, ale jeżeli już uda nam się odpowiednio wypromować, może to być świetny sposób na zarobek, szczególnie gdy masz projekty, które tylko leżą i się kurzą.

Ile można zarobić? Biorąc pod uwagę, że najlepsi potrafią sprzedać kilka tysięcy sztuk jednego layoutu to na pewno w tej metodzie jest potencjał na spory zarobek.

2. Artykuły sponsorowane.

Jeżeli udało ci się wypromować swojego bloga i możesz pochwalić się konkretną ilością czytelników to masz możliwość zarabiania na artykułach sponsorowanych. Zasada jest prosta – ktoś (wg określonych wcześniej zasad) pisze artykuł mający na celu zareklamować swój produkt/usługę i płaci ci za to by ten tekst opublikować na twoim blogu. Ty zyskujesz pieniądze i treść na swojej stronie, a druga osoba może się zareklamować korzystając z twojej bazy czytelników.

Warto jednak uważnie przeglądać oferty i publikować tylko artykuły dotyczące takich usług czy produktów, o których jakości jesteśmy przekonani. Dzięki temu unikniemy przedstawienia naszego bloga w złym świetle.

Ile można zarobić? Koszt jednego artykułu to zazwyczaj minimum 500 zł, bardziej popularni blogerzy zaczynają rozmowę o 1000 zł, więc jest to na pewno istotne źródło zarobku blogerów.

3. Sprzedaż koszulek i gadżetów.

Strony takie jak cupsell.pl czy spreadshirt.pl umożliwiają stworzenie własnego sklepu z koszulkami. Za darmo! Portal przejmuje na siebie obowiązki związane z produkcją, wysyłką i sprawami prawnymi, a twoim zadaniem jest stworzenie nadruków, promocja i dostosowanie sklepu do swoich upodobań. Od każdej sprzedanej sztuki otrzymujesz prowizję. Na większości serwisów prowizję można ustalać wg własnych upodobań, pamiętając jednak o umiarze (ustawiając zbyt wysoką prowizję można odstraszyć klientów wygórowaną ceną). W zależności od platformy, możemy sprzedawać koszulki, bluzy, kubki, etui na telefon i wiele innych produktów. Fajny sposób na pasywny zarobek, szczególnie jeżeli masz ciekawy pomysł na tematykę sklepu i przyłożysz się do promocji.

Ile można zarobić? Pierwsze sztuki można sprzedać dość łatwo, później wiele zależy od pomysłu i marketingu. Najlepsi potrafią zarabiać miesięcznie kwoty rzędu kilku tysięcy zł (mowa o platformie CupSell.pl).

4. Programy partnerskie.

Prowadząc własnego bloga możesz umieszczać specjalne linki. Przeważnie wygląda to tak, że jeżeli osoba kliknie twój link i dokona zakupu to ty inkasujesz prowizję (kwoty są różne, w zależności od programu). Co najlepsze, swoje programy partnerskie posiada większość dużych sklepów czy księgarni, co daje możliwość zarobienia na nienachalnej reklamie. Np. umieszczając recenzję jakiejś książki możesz umieścić link do księgarni kierujący do danej pozycji. Każdy zakup z twojego linku to określony procent dla ciebie. Istnieją specjalne platformy takie jak salesmedia, które zbierają wiele programów partnerskich w jednym miejscu. Bazując na swoich doświadczeniach polecam korzystanie z najwyżej kilku programów jednocześnie, tak by móc wszystko bez problemu ogarnąć.

Ile można zarobić? Jak nietrudno się domyślić, duży wpływ na zarobki ma ilość odwiedzin twojej strony, dlatego warto poświęcić trochę czasu na rozkręcenie witryny, a zarobione kwoty mogą cię miło zaskoczyć. Kilku blogerów (pomijam celebrytów) chwaliło się miesięcznymi wypłatami czterocyfrowych kwot.

5. Własny produkt.

Jeśli posiadasz dużą wiedzę na jakiś konkretny temat i lubisz dzielić się wiedzą to być może sprzedaż własnego produktu może być fajnym sposobem na zapewnienie sobie pasywnego dochodu. Co możesz sprzedawać zależy od ciebie i twoich możliwości – możesz np. tworzyć kursy w postaci filmów lub e-booków. Poradniki zazwyczaj dobrze się sprzedają, szczególnie wtedy gdy kurs porusza ciekawe zagadnienia i jest dobrze dopracowany. Możesz również napisać własną książkę i poszukać wydawcy lub zająć się tym samodzielnie.

Zdaję sobię sprawę z tego, że stworzenie własnego produktu to sporo “zachodu”, ale i zyski – w przypadku sukcesu – będą prawdopodobnie proporcjonalnie większe niż te z pozostałych przedstawionych pomysłów.

Ile można zarobić? Dużo zależy od tego ile zainwestujemy w marketing, jaki produkt sprzedajemy (produkty cyfrowe są tańsze w dystrybucji) i ilu będzie chętnych na zakup. Ciężko jednoznacznie oszacować zysk z takiego przedsięwzięcia, ale możecie policzyć sobie mniej więcej ile można zarobić na sprzedaży kursu w cenie ok. 50-100 zł.

6. Sprzedaż zdjęć.

Jeśli pasjonujesz się fotografią, a z aparatem nie rozstajesz się na krok to możesz swoje zdjęcia sprzedawać w popularnych bankach zdjęć takich jak fotolia czy shutterstock. Konkurencja jest spora, dlatego trzeba robić dobre zdjęcia by wybić się przed szereg.

Ile można zarobić? Raz stworzone zdjęcie możesz sprzedawać wielokrotnie co sprawia, że zysk ze sprzedaży zdjęć może być znaczący. Żeby jednak tak było, trzeba – tak jak wspominałem – robić profesjonalne zdjęcia, które formą i tematyką zachęcą do zakupu.

Cóż, jak widać na powyższych przykładach, sposobów na dochód pasywny jest kilka i w większości przypadków nie jest to operacja skomplikowana. Co ważniejsze, wcale nie trzeba posiadać niezliczonej ilości fanów by zacząć zarabiać w ten sposób. Najważniejszy jest pomysł i jego przemyślana promocja, a wtedy możemy cieszyć się naprawdę miłym dodatkiem do naszych regularnych dochodów.

Dochód pasywny to tak naprawdę temat, na który można dyskutować bez końca, a kolejnych pomysłów na tego rodzaju zarobek systematycznie przybywa, dlatego jeśli masz inne pomysły jak zarabiać pasywnie to podziel się nimi w komentarzu.

Co-owner Colorpeak Studio.